Officers and Senior NCOs: 1914-15

Amongst the first Officers and N.C.O. s of the newly established Battalion were:-

  • Lieut.-Colonel John Morton Clayton (14th October)
  • Major Henry Welch (from Depot on 2nd December)
  • Captain and Adjutant VHE Langford (from Territorial Force Reserve)
  • Captain C H Heathcote (16th December)
  • Captain The Revd. HWH Ainsworth (attached 1st September 1915)
  • Lieutenant John Marsden Chandler (Commissioned 15th August 1914)
  • Lieutenant William Ernest Victor Tomkins (from Territorial Force Reserve)
  • Lieutenant WBM Jackson (promoted Captain on 4th December)
  • Lieutenant Houghton Ealdred Okeover (promoted Captain on 16th December)
  • Lieutenant WT Marshall
  • 2/Lieutenant GJ Edmunds
  • 2/Lieutenant JH Marsden (appointed Battalion Transport Officer on 5th February 1915)
  • 2/Lieutenant Harry Davidson Orr (Commissioned 19th August 1914)
  • 2/Lieutenant H Douglas
  • 2/Lieutenant Edgar Stanley Woods (Commissioned
  • 2/Lieutentant KH Bond (appointed assistant Transport Officer 6th September 1915)
  • Quatermaster-Sergt. WJ Roberts
  • Colour Sergt.-Instructor E Pullen (to Base depot on 22nd February 1915)
  • Colour Sergt.-Instructor T Cumming (arrived from 1/6th Battn on 2nd March 1915)
  • Colour Sergt. WJ Keery (who was appointed Reg.-Sergt. Major)